Choď na obsah Choď na menu
 


Výroba plošných spojov nažehlovaním tonera

 Výroba pcb nažehlovacou metodou

Mnoho ľudí dnes vyrába plošné spoje fotocestou, niektorí ich kreslia ručne. Keď však máte kresliť ručne pomerne zložitý plošný spoj, prestáva to byť sranda. Proti fotoceste nemám nič, ale potrebné chemikálie sú pomerne drahé a je s ňou plno práce. Skúsil som jeden plošný spoj touto metódou vyrobiť, vzhľadom na náklady a jednoduchosť je to super. A nemusíte sa babrať s kreslením a do hodiny je pekný plošák hotový. 

 

 

Materiál:

- laserová tlačiareň

 

- katalógový papier (vezmite si nejaký katalóg a vytrhnite z neho potrebný počet strán, pôvodná potlač nevadí). Papier by nemal byť moc hrubý, inak sa môže zaseknúť v tlačiarni. Katalógový papier = hladký papier, na ktorom ostane toner na povrchu a nevpije sa doňho

  - žehlička

  - acetón

  - očistený a odmastený cuprextid

- hydroxid železa

 
Postup:

Návrh obrazca je dobré robiť v niektorom automatizovanom programe, aj keď jednoduchý obrazec stačí nakresliť aj priamo v grafickom editore. Pri použití programu Eagle, stačí pre navrhnutú dosku vytvoriť. Na laserovej tlačiarni si najprv vytlačte predlohu plošného spoja, zrkadlovo prevrátenú. Kontrast tlače dajte na maximum. Na predlohe nesmú byť svetlé miesta, všetko čo nemá byť vyleptané musí byť dokonale čierne.

 

 

Obrázok

 

Predlohu si vystrihnite, cuprextid prebrúste jemným šmirgľom alebo práškom na riad a odmastite acetónom. Cuprextid s predlohou zabaľte do papiera, na papier sa potom priloží žehlička. Keď som tam ten papier nedal, predloha sa na plošnom spoji rozmazala a mohol som robiť odznova. Vezmite žehličku a ideme nažehľovať. Na žehličke som nastavil teplotu "na dve bodky", nastavenie vidno na ďalšej fotke.

 

 

Obrázok

 

 

 

Pritlačte žehličku a chvíľu podržte. Aby nedošlo k rozmazaniu, žehličkou radšej nehýbte. Ja som ju prikladal asi 3krát vždy po 10 sekúnd. Predloha by potom mala byť dobre prehriatá a toner zapečený. Potom to celé ponorte do nádoby s vodou a nechajte pár minút odmočiť. Zvyšný papier musí ísť preč a musí ostať len toner.

 

Obrázok

 

 

 

Po očistení. Drobné chyby v toneri je možné opraviť liehovou fixou.Plošný spoj dajte vyleptať, ja som ho leptal v chloride, leptanie trvalo asi 15min, viac ako 20min by som ho tam nenechal, aby nedošlo k podleptaniu.

Obrázok

 

 

 

Po úspešnom vyleptaní treba dosku vytiahnuť z roztoku a dobre opláchnuť vo vode. Toner sa dá zotrieť použitím handričky a acetónového alebo iného riedila. Po dôkladnom očistení dosky ju treba ošetriť ochranným lakom v spreji alebo pripraveným roztokom kolofónie v riedidle.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.